Cennet ve Mükemmellik

July 2, 2019

...
“Burası cennet değil Chiang, öyle değil mi?”
Yaşlı martının ay ışığı vuran yüzünde bir gülümseme belirdi.”Hala öğreniyorsun Martı Jonathan,” dedi.
“Buradan sonra neler olacak? Nereye gidiyoruz? Cennet diye bir yer yok mu?”
“Hayır Jonathan, böyle bir yer yok. Cennet bir yer, bir mekân değildir, bir zaman dilimi değildir. Cennet, öğrenmektir, mükemmelliktir. “Bir an sessiz kaldı. “Sen hızlı bir uçucusun öyle değil mi?”
“Ben...ben hızı seviyorum,” dedi şaşkınlıkla ama yaşlı martının da bunu farketmesinden dolayı gururlanmıştı.
“En iyi hıza ulaştığın an, cennete de ulaşmış olacaksın Jonathan. Bu saatte bin mil, bir milyon mil hızla ya da ışık hızıyla uçmak anlamına gelmiyor. Çünkü rakamlar sınırları belirler; iyinin, mükemmelin sınırları yoktur. Mükemmel hıza ulaşmak, oğlum, orada olmak demektir. “
Hiçbir şey demeden, Chiang bir anda gözden kayboldu ve aynı anda deniz kenarında, elli fit uzaklıkta tekrar göründü. Sonra birden yine kayboldu ve aynı saniyede Jonathan’ın omzu dibinde beliriverdi. “Bu ne hoş, değil mi?”dedi. 
Jonathan hayran kalmıştı. Cennet hakkında sormak istediği tüm soruları unutmuştu. “Bunu nasıl yaptınız? Nasıl bit duygu? Ne kadar uzağa gidebilirsiniz?”
“Gitmek istediğin her yere, istediğin her zaman gidebilirsin,” dedi yaşlı martı. “Düşündüğüm her yere, her zaman gittim ben.“ Denize doğru baktı. “İlginç. Mükemmelliği küçümseyen martılar yavaştır, hiçbir yere gidemezler. Mükemmele ulaşmak için uçanlar ise hızlıdırlar ve her yere gidebilirler. Unutma Jonathan, cennet bir zaman dilimi ya da bir mekan parçası değildir, çünkü zaman ve mekan kavramları anlamsızdır. Cennet...”
...
#martıjonathanlivingston #richardbach 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Paylaşımlar

April 24, 2020

March 22, 2020

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara