Dünya’da Barış ve Sevgi

February 29, 2020

1 .11.2019’da Dünya’da Sevgi ve Barış adı ve amacıyla bir grup çalışması başlatarak belli konularla ilgili çalışmalar yaptık grupça. Grup çalışmasında içimizdeki barışı açığa çıkararak bunun yayılması ve çoğalmasına engel olan olan farkında olmadığımız veya farkında olup da bir türlü hayatımızda var edemediğimiz konulara değindim. Geçtiğimiz hafta ülkemiz insanını ve gönlü barıştan yana olan aynı ırktan, dinden, coğrafyadan olmasak da üzen haberleri duyduğumda bu grup çalışmasının herkese katkı sağlayabilmesi için genele açık paylaşmaya karar verdim ve tüm konuları düzenleyerek ana başlıklarda topladım. Siz hangi konunun sizin için öncelikli olduğuna karar vererek kalbinizden geçtiği şekilde çalışmalarınızı yapabilirsiniz.

 

Her birimizin dönüşüm için kullandığı araçlar farklı olabileceği için çalışma konuları ile ilgili sizlere farkındalık penceresi açmak niyetindeyim. Kimisi için sadece konuyu okuyup kendisinde açığa çıkan bu konuyla ilgili düşünce, duygu ve anıları görmek yeterli olurken kimisi için bu konularla ilgili enerji çalışması yapmak ya da açığa çıkan ne varsa yazarak çözümlemek ihtiyacı olabilir. Temel niyetim barışı seçerken, isterken savaşa aktardığınız bireysel katkınızı ve bu bireysel katkı sebebiyle Dünya’da barış olmasına bilmeden engel oluşlarınızı farketmenize aracı olmak.

 

İçeride ne varsa dışarıda da o var. İçimizdeki savaşları bitirip, içsel barışı sağlayarak Dünya’da barışı var edebileceğiz.

 

Haydi başlayalım Barış ve Sevgi için adımlarımıza...

 

Her birimizin toplumun en küçük yapı taşıyız. Her duygumuz, düşüncemiz, davranışımızın toplumun içindeki bir diğer bireyi etkilediği gibi toplumu, insanlığı ve Dünyayı da dolaylı yoldan etkilemekte. Bu etkilenmenin tersi de geçerlidir. Toplumun, insanlığın ve Dünya’da yani ortak bilinçte var duygu, düşünce ve davranış kalıpları bizleri de etkilemekte. Bu kısır döngüde bizim üzerimize düşen görev öncelikle kendi içimizde barış ve sevgiyi inşa etmek. Biz kendimizle barışık ve kendimizi yargılamadan ya da diğer herkesten ayrı tutmadan seven bireyler olduğumuzda bizdeki dönüşüm önce ülkemize sonra da insanlığa yansıma yapar.

Sosyal düzlemde etkileşimimiz bireysel olarak ortaya çıkardığımız duygu, düşünce ve davranışlarımızı sosyal medya, arkadaş sohbetleri, ailemiz, eşimiz veya çocuğumuza sözle veya enerjisel olarak aktarım yapmak şeklinde gerçekleşmektedir.  Bunu nasıl kontrol edebiliriz? Her sohbetimizde, konuşmamızda sosyal medya paylaşımlarımızda, herhangi bir insan veya canlı ile iletişimimizde hangi duygu, düşünce ile bu eylemleri yaptığımızın farkında olmamız ilk aşama olacaktır.

 

1.Aşama: Bu sohbette veya bu sosyal medya paylaşımımda aşağıdakiler var mı veya okuyanlarda bu duygular körükleniyor mu?

 

•             Korku

•             İçsel Çatışma

•             İğrenme

•             Ayrıştırma

•             Yargılama

 

Cevabınız “evet” ise o cümleyi, o yazıyı paylaşmamayı seçerek amacınıza uygun davranarak ilk adımı atmış olursunuz. Peki bu gruba katılarak ulaşmaya çalıştığımız amaca hizmet eden duygular neler?

 

•             Sevgi

•             Barış

•             Aşk

•             Birlik

•             Hoşgörü, Şefkat, Merhamet

 

2. Aşama: Pozitif duyguları hayatımızda çoğaltmak ve aslında öncelikle hayatımızda her şeye objektif bakarak olumlu olan duygunun çoğaltarak sinerji yaratmak ikinci aşamamız.Paylaşım yapmamayı seçtiğiniz her haber, paylaşımla ilgili kalbinizde sevgiyi çoğaltmak ve bunu diğer insanların da yapabilmesine aracı olmak niyetiyle yaptığınızda göreceksiniz ki hem siz hem de çevrenizle başlayan bir dalga yaratmaya başlayacaksınız. Her birimiz okyanusta birer damlayız, o damlalar bir olduğunda okyanus var olabilir.

 

Sevgi yayan ve barış olan bir damla olmak bizim elimizde.


 

Şermin Emine Çetin 

 

 

Sosyal medyadan takip etmek için kanallarım;

 

Facebook Şermin Çetin Eğitim Koçluk ve Danışmanlık , Instagram Şermin ÇetinLinkedIn Şermin Çetin

Telegram Şermin Çetin ile Kendini Keşfet Bildirim KanalıYoutube Şermin Çetin 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Son Paylaşımlar

April 24, 2020

March 22, 2020

Please reload

Arşiv
Please reload

Etiketlere Göre Ara